Статтi
Всі статті

Що таке плавлений сир?

27 серпня 2013
Що таке плавлений сир? Плавлений сир – це молочний продукт, який виготовляють шляхом подрібнення, змішування та плавлення натуральних сирів і додавання різноманітних інгредієнтів. Вперше плавлений сир виготовили більше 100 років тому в Швейцарії, однак його масове виробництво розпочалося лише на початку 50-х років ХХ століття.

Плавлені сири є багатим джерелом вітамінів A, D та Е, а також кальцію, фосфорних сполук та жирних поліненасичених кислот, необхідних для організму людини. Окрім того, у плавленому сирі міститься високий процент казеїну – чистого якісного білка, насиченого важливими для організму амінокислотами. Разом з цим, плавлені сири відносять до висококалорійних продуктів через вміст в них великої кількості жирів.

За консистенцією плавлені сири можна розподілити на кілька груп: ковбасні, скибкові та пастоподібні. Кожна з цих груп характеризується специфічною технологією виготовлення та хімічним складом.

Ковбасний сир. В основі цього продукту – нежирні сорти сиру. До складу ковбасного сиру входять молочні продукти (сир, масло, сироватка та ін.) та різні види сичужних сирів. До нього часто додають різні смакові та ароматичні домішки, наприклад, кмин та перець. Характерний смак сирів цієї групи зумовлений копченням та доданими наповнювачами. Завдяки особливостям рецептури та процесові копчення, ковбасний сир відрізняється зниженим вмістом вологи. Перші ковбасні сири з’явилися за часів СРСР у місті Угличі, тоді цей продукт вважали експериментальною розробкою. Однак із часом його смак набув такої широкої популярності, що протягом ось уже кількох десятиліть цей сир є улюбленим продуктом багатьох споживачів.

Скибковий сир виготовляють з молочних продуктів та сичужних сортів сиру жирністю 50-70%. В якості домішок можуть використовуватися зелень, сир, шинка чи гриби. Характерні особливості скибкового сиру – легкість нарізання та оригінальний смак.

Пастоподібні сири. Вирізняються високим вмістом жирів, тож мають ніжний смак, пластичні та легко намазуються. Ще одна характерна риса плавлених сирів цієї групи – підвищений вміст вологи.

Плавлені сири – універсальний продукт, котрий можна використовувати найрізноманітнішими способами. Можна відрізати шматочок і насолодитися смаком, щойно відкривши упаковку, а можна приготувати гарячий бутерброд, розплавивши сир на скибці хліба у мікрохвильовій печі. З плавлених сирків роблять багато салатів та начинок, сирні соуси та крем-супи.

Найпопулярніші та найвідоміші види плавлених сирів у нашій країні – це «Російський», «Голландський» та «Дружба». «Російський» та «Голландський» – більш тверді сорти плавленого сиру жирністю 45%, котрі добре нарізати та натирати, тому вони чудово підходять для приготування салатів. Плавлений сир «Дружба» виробляють з сортів більш зрілого сиру. Він м’якший, його жирність складає 55%, тому його частіше використовують для приготування соусів та супів. 

Варто згадати про ще одне безперечну перевагу плавлених сирів. Завдяки термообробці за температури 85-95°С плавлені сири мають довгий термін зберігання – до 7 місяців.